Szivárvány Közművelődési és Szabadidős Egyesület Demecser
Hangok és Képek
NTP-KULT-17-0021
A művészetek terén tehetséges növendékek további fejlesztése. Külső helyszíneken való tapasztalat szerzés, anyag gyűjtés a további munkákhoz. Közönség előtti szereplés.Versenyekre való eredményes felkészülés. Fesztivál szereplés. A határon túli fiatalok lehetőségeinek és életkörülményeinek megismerése. közösség építés a művészetek iránt érdeklődő fiatalok között.
Szeptembertől április végéig a 60 órás foglalkozások heti elosztásban.
Foglalkozások képei:
Szeptember: Erdély( Marosjára) hangverseny
Képek:
Motívum gyűjtés, vázlatok, fotók
képek:
Kapcsolatépítés az erdélyi fiatalokkal
képek:
November : Fotó kiállítás az erdélyi anyagból
képek:
December: Karácsonyi Koncert
képek:
Január : Magyar népi motívumok- stilizált virágok
képek:
Március: minikoncertek
képek:
Április: Egyéni és csoportos hangversenyek, bemutatkozások
képek:
Kiállítás a foglalkozásokon készült rajzokból, festményekből
képek:
A szeptember és december között hetente megrendezésre kerülő tehetséggondozó órák jelentős segítséget nyújtottak a tehetségeknek, Sikerrel tartottuk fenn érdeklődésüket, a gyerekek pedig örömmel vettették bele magukat az egyre nehezedő kihívások megoldásába. Klasszikus és modern darabok variálásával igyekeztünk fenntartani a változatosságot és biztosítani, hogy a képességeiket minél teljesebben ki tudják bontakoztatni.
A foglalkozást vezető pedagógusok többször is hangot adtak lelkesedésüknek. Nekik is felüdülést jelentett ennyire érdeklődő és kiemelkedően jó képességű gyermekekkel foglalkozni, azt pedig külön pozitívumként találták, hogy a program során igyekeztünk minél jobban elrugaszkodni a tantervek merev megkötéseitől és gyermekek képességeihez teljes mértékben igazodva alakíthatták ki a fejlesztési tervet, új rendhagyó példákat bemutatva.
Az élmény minél komplexebb átélést és a szerzett tapasztalatok többrétű megértését a képzőművészeti foglalkozások is kitűnően szolgálták. Az elkészítendő művek témáját igyekeztünk közel tartani a megtanult zeneművekéhez, Fő célunk a kreativitást fejlesztése, mellyel kifejezhetik egyéni élményeiket, benyomásaikat és véleményüket. A fő kihívást és élményt itt mindenképpen a változatos technikák megismerése és helyes alkalmazása jelentette.
A homogén csoportból egy igen összetartó közösség alakult ki. A közös zenélésnek ez igen fontos feltétele. A zeneművek részletes feldolgozása, mint zenei mint látvány, akár képzőművészeti szempontból, pontos és felelősségteljes hangzást követelt a fiataloktól. A külső helyszíneken való szereplés pedig elismerést hozott számukra. Az egyéni versenyen induló rézfúvósok pedig arany minősítéssel tértek haza. Más művészeti ággal való ismerkedés illetve a zenei hangulat kifejezése a képzőművészet eszközeivel hangulatossá tette a csoport életét. A magyar népművészeti motívumokat a ”Kállai kettős” feldolgozásával sikerült megszerettetnünk.
A pályázati támogatás keretében elnyert lehetőséget a résztvevő tehetségek, és az őket instruktáló szakemberek is üdvözölték, mivel lehetőséget kaptak, hogy közvetlen kapcsolatot építsenek ki egymást között. Jót tett az elért eredmények az is, hogy személyenként eltérő megoldásokat alkalmazhattunk; volt akit az egyéni játék és a tanárral való szemtől szemben való kommunikáció erősített, volt olyan aki zenei fejlődésének azt tett jót, ha egyszerre ketten-hárman tartózkodnak bennt a hangszeres próbán és figyelheti a másik munkáját. A "kötetlen" ütemterv tovább oldani az esetlegen meglévő gátlásokat, és az ügyesebb résztvevők tanáraikkal is együtt játszhattak,
Képzőművészeti foglalkozásaink során a minimális szakmai megkötés és a szakértő útmutásnak köszönhetően a részvevők egyre újabb és összetettebb technikákok keresztül fejezhették ki érzéseiket és gondolataikat. Akadt résztvevőnk, aki saját bevallása szerint most jött rá, hogy a festészet nagyon közel áll hozzá.
Az erdélyi koncert kb.1500-1800 néző, Karácsonyi koncert kb.450-500, Tavaszi koncert kb.400, Kállai kettős kb200, a kiállítások alkalmával pedig 50-100 fő érdeklődő vett részt a rendezvényeinken. A sikeres szereplés ösztönözte a fiatalokat a kiváló teljesítményre. A hagyományostól eltérő foglalkozások alatt kevésbé voltak elfáradva, sőt rövidnek tekintették azokat. A felkészítők magas szinten tudták végezni munkájukat. A felkészítőket és növendékeiket is ösztönözte a közönség siker, az elismerés. |